Karabüklü itfaiyeciler, enkazdan sağ çıkardıkları depremzedeleri unutamıyor

AA

Ekip, aralarında 7 yaşındaki “Şevval” adlı kız çocuğu, Lütfullah Şenel ile hamile eşi Ayşenur Şenel’in de bulunduğu 10 kişiyi enkazdan sağ çıkararak sağlık ekiplerine teslim etti.

“Unutamadığım şey, kurtardığımız insanların bize hitap şekilleri”

Başpunar, Türk milletinin depremzedelerin yaralarını sarmak için gösterdiği büyük fedakarlığı vurgulayarak, depremzedeler için elinden gelenin daha fazlasını yapan insanların duyarlılığına şahit olduklarını kaydetti.

Harçlığını bağışlayan öğrencileri ve depremzedeler için ineğini satan teyzeleri gördüklerini anlatan Başpunar,

O günlerde unutamadığım şey, kurtardığımız insanların bize hitap şekilleri. Biz Şevval’i 6 saatlik çalışmanın ardından canlı çıkardık. Şevval’in pembe ojelerini hiç unutamıyorum. Hala pembe renk gördüğümde, Şevval aklıma gelir.

diye konuştu.

“Bizim ilk düşüncemiz, insanları kurtarabilmekti”

Şenel Ailesi’ni 7 saatlik çalışmanın sonucunda enkazdan çıkardıklarını hatırlatan Başpunar, “Lütfullah Bey, sürekli eşinin hamile olduğunu ve önce onun çıkarılması gerektiğini söylüyordu. Biz de onu almayınca, eşini alamayacağımızı söyledik.” dedi.

Başpunar, kurtardıkları depremzedeleri ve orada yaşadıklarını hala unutamadığına işaret ederek, şunları söyledi:

30 yakınını kaybeden insanlar, bize ‘Siz Karabük’ten geliyorsunuz, acıkmıyor musunuz? Bir ihtiyacınız olmuyor mu?’ diye soruyorlardı. O sırada yağmur yağıyor, artçı depremler ve rüzgar oluyor ama bunlar bizim aklımıza gelmiyor. İnsanlar bize ‘aç mısınız’ diye sorduğunda tedirgin oluyorduk. ‘Evet açım’ diyemiyorduk çünkü bizim ilk düşüncemiz, insanları kurtarabilmekti.

Kurtardıkları “Şevval” adlı kız çocuğunu, ambulansa kadar taşıdığını kaydeden Başpunar, “O çalışmadan sonra bir su bardağını kaldıracak takatim yoktu ama o gün bir can geldi. Allah’ım bu acıları bir daha ülkemize yaşatmasın.” şeklinde konuştu.

“Yaşanılanlar unutulmaz”

İtfaiye personeli Yaşar Özsoy da

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir