2024’ün Avrupa’daki heyecan verici en yeni tren yolculukları

Bazı hükümetlerin havacılıkla ilgili emisyonları azaltmak için elinden geleni yaptığı bir dönemde başlatılan bir dizi yeni tren seferi sayesinde, Avrupa’da uçuşsuz seyahat etmek giderek daha kolay hale geliyor. Örneğin Fransa 2,5 saatten daha az tren yolculuğunun mümkün olduğu iç hat uçuşlarını yasakladı. AB de 2030 yılına kadar yüksek hızlı demiryoluna yaptığı harcamaları ikiye katlamayı planlıyor. Bu durum gezginlerin işine yarıyor çünkü trenle yolculuk hem yol boyu geçilen kent ve kasabaları tanıma fırsatı sunuyor hem de daha ekonomik. İşte tren yolculuğunu sevenler için yeni açılan ve 2024’te açılacak yeni rotalar…

Bir biletle üç ülke onlarca şehir

Belçika, Hollanda ve Almanya arasındaki üç ülkeyi kapsayan bir rota ve üç tren şirketinin (Arriva, SNCB ve NS) işbirliğiyle gerçekleştirilen European Sleeper isimli tren seferi uzun zamandır bekleniyordu. Nihayet Aralık 2023’te hizmete giren ve Liège ile Aachen’ı yüksek hızlı trenler için önemli merkezler haline getiren hizmet, gezginlerin Köln, Frankfurt, Berlin, Brüksel ve Paris dahil olmak üzere çok sayıda ek şehre erişmesini çok daha kolaylaştıracak.

Haftanın üç günü Berlin’den Paris’e

Aralık 2023’ün başlarında ÖBB Night-jet, haftada üç kez sefer yapan ve Fransa’nın doğusundaki Strazburg’da mola veren yeni Berlin-Paris rotasını başlattı. Kabin seçenekleri, standart bir bölmedeki koltuktan altı kişilik şık ranzalı kuşetlere ve tek ya da çift kişilik mini kabinlere kadar çeşitlilik gösteriyor. ÖBB Nightjet’in 2024 sonlarında rotayı günlüğe dönüştürmeyi planladığını da belirtelim.

Avusturya’nın kayak pistleri rayların ucunda

TUI’nin Amsterdam’ı Köln ve Frankfurt üzerinden Avusturya’ya bağlayan yeni Ski Express hizmeti sayesinde Avusturya’nın kayak pistlerine ulaşım kolaylaştı. Ekonomiden lükse birçok kabin seçeneği var. Tren Avusturya’ya küçük bir sınır şehri olan Wörgl’den giriyor ve buradan biri Tirol’e, diğeri Salzburg’a olmak üzere iki servise ayrılıyor. Bu destinasyonlara giderken Avusturya Alpleri’nin popüler kayak merkezlerinde duruyor.

Yol uzun, vagonlar eski ancak rota her yıl uzuyor

Açılış tarihi: 25 Mart 2024

Brüksel’den kalkan gece treni hizmeti 2023’ün ilk aylarında başlatıldı ancak demiryolu altyapı çalışmaları nedeniyle, şimdiye kadar yalnızca Almanya’nın başkentine ulaşabiliyordu. Mart 2024’ten itibaren Brüksel’den Prag’a kadar yaklaşık 15 saatlik bir yolculuk süresiyle Amsterdam ve Berlin’de duraklayacak. 2025’te Hollanda ile Fransız Alpleri ve Amsterdam ile Barselona arasındaki rotalar da dahil olmak üzere daha fazla noktaya erişmesi hedefleniyor. Fakat çok lüks bir servis beklemeyin. Üç farklı kabin sınıfı var ama tren daha çok hızlı bir şekilde çekidüzen vererek hayata döndürülen eski hizmet dışı vagonlardan oluşuyor. Ancak şirket yakın gelecekte yeni trenlerin ve daha fazla hizmetin sözünü vermiş.

Roma’da tarih, Cortina d’Ampezzo’da kayak turu

FS treni Turistici Italiani’nin yeni gece treni Roma’yı İtalya’nın en karlı kayak merkezlerinden biri olan Cortina d’Ampezzo’ya bağlıyor. 1-6 kişilik yataklı kabin seçenekleri olan trende yemekli vagon ve bar da var. 220 yataklı tren her cuma saat 21.40’ta Roma’dan ayrılıp ertesi sabah saat 8 civarında Calalzo’ya varıyor, ki buradan kısa bir otobüs yolculuğuyla da Cortina d’Ampezzo’ya ulaşılabiliyor.

Avrupa’nın batısını 7 saatte geçecek

Açılış tarihi: 2024 sonu

Hizmet FS Italiane Group’un bir yan kuruluşu olan İtalya’nın devlet mülkiyetindeki demiryolu Trenitalia tarafından işletilecek. Rota için Trenitalia’nın yüksek hızlı Frecciarossa denen ve ‘kırmızı ok’ anlamına gelen trenleri kullanılacak. Saatte azami 400 kilometre hıza sahip trenle Paris-Madrid arası yolculuk süresinin 7 saatin biraz altında olması bekleniyor.

Kuzey ve Güney İtalya arasında son derece lüks bir seyahat

Açılış tarihi: 2024 sonu

Orient Express bu yıl son derece lüks yeni treni ‘La Dolce Vita’yı hizmete sunacak. Tren Orient Express grubunun 2024’te ilk otellerini açacağı Roma ve Venedik de dahil olmak üzere Kuzey ve Güney İtalya’daki destinasyonlar arasında altı farklı güzergâhta seyredecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir