İsrail, Gazze’nin tamamını kuşatıyor… Filistinlilerin kaçacak yeri kalmadı

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ın Han Yunus kentindeki tugayını dağıttıklarını belirterek operasyonlara Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde devam edeceklerini açıkladı.

7 Ekim olayları sonrasında Gazze’nin kuzeyine yönelik bombardıman ve askeri operasyonlarda bulunan İsrail, Gazzed’eki sivil halkı çatışmalardan kaçınmak için güvenli bölge olarak belirttikleri güneye yöneltmiş ve bu bölgelere tahliye koridorları açmıştı. Güvenli bölgelere gitmek için yerinden edilen Filistinli sivil halk, kuzeyden güneye doğru, Refah kenti ve çevresine yerleşmişti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün akşam Refah’a doğru ilerleyeceklerini açıkladı. Gallant açıklamasında “Hamas örgütünün Han Yunus Tugayı dağıldı, orada görevi tamamlayıp Refah’a devam edeceğiz. Güçlerimizin Hamas hedeflerine uyguladığı büyük baskı, bizi kaçırılanların geri dönüşüne daha fazla yaklaştırıyor. Sonuna kadar devam edeceğiz, başka yolu yok” dedi.

BİNLERCE KİŞİ SOKAKTA YAŞIYOR

Birleşmiş Milletler’in insan hakları ofisi ise Refah bölgesinde 1,3 milyonluk sivil halkın dar alanda çaresiz koşullarda yaşadığına dikkat çekerek saldırı olması durumunda sonucun felaket olacağı konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Filistin Ofisi Yüksek Komiseri Ajith Sunghay, “Refah’ta İsrail yetkilileri tarafından evlerini terk etmeleri emredilen, barınma imkanı olmayan, kelimenin tam anlamıyla sokakta yaşayan ve düzenin tamamen bozulmasına yol açan çaresizlik koşullarıyla evlerini terk etmeleri emredilen yerinden edilmiş insanları gördüm” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir