Borsada kazanmak için yapmanız gerekenler…

Borsa Dedektifi

Yalan mı? Aşağıda 7100-7200 puan, yukarıda 8100-8200 puan. Bu aralıkta testere trendi yaşıyoruz kaç gündür. 7500’e yaklaşınca ortaya ayılar çıkıyor. “7000 altında 6500 hatta 6000 puan gelebilir” lafları artıyor. 7700’ün üstüne atınca da roketçiler alıyor sahneyi hemen. Bu sefer de “uçuyoruz, kaçıyoruzlar” başlıyor. Biz bunlardan değiliz. Biz rasyonel düşünüp, mantıklı hareket ediyoruz. Hee bu bandın dışına çıkmayacak mıyız? Tabi ki çıkıcaz. Her iki yönde de olabilir bu çıkış. Ama biz gardımızı her iki ihtimal için de alıyoruz. Bunu yaparken fırsat maliyetimiz biraz artsın nolur ki? Şunu unutmayın borsada sakin kalan ama en önemlisi açgözlülük yapmayan illaki kazanır. Şunu da unutmayın borsada en dibi ya da zirveyi kimse tutturamaz. Tutturan da bi kez hadi bilmedin iki kez şansı yaver giderse tutturur.

Biz sakin kalıyoruz, rasyonel düşünüyoruz, sonunda mantıklı hareketi yapıyoruz! Ne demiştik, endeks bir sürede 1000 puanlık banda sıkışacak. 8100’e yaklaşınca bir miktar yükümüzü hafifleteceğiz. Hafifletenler, aşağı inişler de daha rahattı. Siz bakmayın endeksin zirvesinden yüzde 10 aşağıda olduğuna. Hisse bazında öyle böyle değil! Çok büyük düşüşler oldu zirvelerinden. Bir sürü hisse zirvelerinden yüzde 30-50 civarı geri çekildi. Zirveden bu hisselere girenlerin zararlarını çıkarmaları için 2X yapmaları gerekiyor. Hee arada hisse bazlı hareketler tabiki oluyor. Bundan sonra da olacak. O yüzden sepetteki tüm hisseleri boşaltmak pek mantıklı değil. Aradan bir hisse alır başını gider, overallı toparlar. Düşüşlerde de eldeki nakit kurşunu yavaş yavaş kullanılınca yukarıda olan maliyetler düşürülür.

Şimdi bizi neler bekliyor? Geçen hafta 7520 puana kadar geri çekildik. Buradan bir tepki geldi. Gelmesi normal, çünkü bu seviye 90 günlük ortalamalara denk geliyordu. Endekste rahatlamadan söz edebilmemiz için 8000-8100 puanın üzerine çıkılmalı ve üzerinde günlük kapanışlar görmeliyiz. Bunu görene kadar kötü geride kaldı demek zor. Bu haftanın ilk yarısında da testere trendi sürecek gibi. Eğer 8000-8100 puanı aşarsak işte o zaman hisse miktarını artırmak mantıklı duruyor. Yüzde 3-5 az kazanç olsun ama biraz az risk alma döneminden geçiyoruz. Borsada para kazanmanın formülü çok açık. Sabırlı olun, hırsınızı törpüleyin, aç gözlü olmayın ve yarın ihtiyacınızın olmayacağı para ile yatırım yapın.

Bol kazançlı, bereketli bir hafta olsun…

Görüşürüz…

Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir