Londra’daki Wembley Stadı’nda toplu iftar programı düzenlendi

İngiltere Futbol Milli Takımının maçlarının oynadığı Londra’daki Wembley Stadı’nda toplu iftar programı düzenlendi.

“Ramazan Çadırı Projesi” tarafından ülkede geleneksel hale getirilen “Açık İftar” etkinlikleri kapsamında düzenlenen programa Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Koray Ertaş ve Londra’nın Brent ilçesi Belediye Başkanı Abdi Aden’in yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

İftar programında bir konuşma yapan Ertaş, tüm dünyada ayrımcılığın arttığı bir ortamda, Açık İftar etkinliğinin dünyaya sevgi ve farklılıklara saygı mesajı verdiğini belirtti.

Bazen küçük adımların çok büyük etki doğurduğunu kaydeden Ertaş, İngiltere’nin önemli mekanlarında yapılan Açık İftar etkinliklerinin ve Piccadilly Circus meydanındaki ramazan ışıklandırmalarının milyonlarca kişiye ulaşan güçlü mesajlar içerdiğini ifade etti.

Ertaş, Türkiye’deki deprem felaketinden sonra İngiltere’de yürütülen yardım kampanyaları için de teşekkür etti.

İngiltere Futbol Milli Takımının Teknik Direktörü Gareth Southgate de gönderdiği video mesajla Müslümanların ramazan ayını ve bayramını kutladı.

İftarın ardından stadyum içindeki bir salonda Müslümanların futbolda temsili, gençlerin futbola ilgisi, ramazan ayı ve oruçla ilgili konuşmaların yapıldığı bir panel düzenlendi.

Panele Barış İçin Futbol örgütünden eski futbolcu Michael Chopra, İngiltere Kadın Futbol Milli Takımı oyuncusu Rachel Yankey, İngiltere Futbol Federasyonu (FA) Çoğulculuk ve Katılımcılık Yöneticisi Anwar Uddin ile FA Yönetim Kurulu Üyesi Abu Nasır katıldı.

Konuşmacılar, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye’ye başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini de dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir