Deprem mezarlarına Türk bayrağı asıldı, mezar taşları yapıldı

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkım ve binlerce can kaybına neden olan depremlerde Hatay’da hayatını kaybedenlerin cenazeleri, kentte çeşitli noktalarda oluşturulan mezarlıklara defnediliyor. AFAD kontrolünde belediyelere ait kepçelerle kazılarak oluşturulan mezarlara, çok sayıda kişi defnedildi.

Defnedilen kişilerin kimlik bilgeleri karışıklık yaşanmaması için kayıt altına alınıyor. Mezarlara da yine ölen kişinin kimlik bilgilerine göre numara veriliyor. Mezarlıklarda, farklı şehirlerden deprem bölgesine gönderilen mobil gasilhaneler de hizmet veriyor. Her defin sonrası dijital ortamda hazırlanan mezarlık krokisi yenilenerek, kayıt altına alınıyor.

 MEZARLARDA DEPREM TARİHİ

Mezarlıklarda, ölenlerin yakınları tarafından mezar başlarına Türk bayrağı asıldığı veya mezarın üzerine örtüldüğü görüldü. Bazı mezarlara da mermer taşlar yaptırılarak konuldu. Yaptırılan mezar taşlarına isim, soyadı ve depremin olduğu ‘06.02.2023’ tarihi yazıldığı görüldü.

Antakya’da oluşturulan büyük deprem mezarlığında yüzlerce kişinin defni yapılırken, bazı mezar sahipleri de numaralı tahtaların üzerine tülbent bağladı. Birçok mezar sahibinin numaralı tahta üzerine depremde hayatını kaybeden yakınının ismini kalemle yazdığı görüldü. Çok sayıda mezara da yakınları tarafından çiçek dikiliyor.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir