BES birikimi ile kredi imkânı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bireysel emeklilik (BES) sözleşmelerinden kaynaklı devlet katkısı hariç alacağının tamamını veya bir kısmının, kredi teminatı olarak bankalara devredilmesine imkan tanıyan düzenleme yaptı. Altı ay sonra yürürlüğe girecek düzenleme, BES’lilerin bankalardan uygun imkanlarla kredi kullanmasının önünü açacak. Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından geliştirilecek merkezi bilgi sistemi vasıtasıyla paydaşlar tarafından gerekli sorgulamalar yapılacak ve alacağın devri sözleşmesinin onaylanması ile katılımcının BES sözleşmelerinden doğan bazı hakları, kredi yükümlülükleri tamamlanana kadar bankaya devrolacak.

Birikim sürecek

Bankaya devredilen bir BES sözleşmesi, bunun karşılığında söz konusu bankadan kredi kullanan BES katılımcısının kredi ödemesi bitmeden başka bir bankaya devredilemeyecek. Bu işlemi yapan BES katılımcısının, aynı sürede bireysel emeklilik sisteminden çıkması da mümkün olmayacak.

Ancak katılımcılar bu süreçte BES sözleşmelerine katkı payı yatırmaya, birikimlerini izlemeye ve bankaya devrettikleri alacak tutarının üstündeki birikimlerini tercih ettikleri fonlarda değerlendirmeye devam edebilecek. Alacağın devri sözleşmesine konu kredi borcu ödendiğinde alacağın devri sözleşmesi sona erecek. Kredi borcu ödenmediğinde ise emeklilik sözleşmesinin sonlandırılması suretiyle banka kalan borç tutarını devredilen alacaktan tahsil edecek.

Düzenlemeyle katılımcıların acil nakit ihtiyacı durumunda BES sözleşmelerini tamamen sonlandırarak sistemde kazandığı haklarını kaybetmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir