Araştırmacı yazar Esat Korkmaz vefat etti

Araştırmacı-Yazar Esat Korkmaz vefat etti. Alevi inanç sistemi, felsefesi ve öğretisi konusunda sayısız kitap, inceleme ve makalesi bulunan Korkmaz, kanser nedeniyle İstanbul Göztepe Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Esat Korkmaz, 1946’da Manisa’nın Demirci ilçesinde doğdu. 1976’da yüksek orman mühendisi oldu, 1980’e kadar Orman Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştı. 12 Eylül sonrası siyasi görüşleri nedeniyle görevine son verildi. Askerlik dönüşü Bâbıâli’de çalışmaya başladı. Yurt Ansiklopedisi, Büyük Larousse vb. yayınlarda yazarlık ve redaktörlük yaptı. Nefes dergisinin genel yayın yönetmenliğinde bulundu ve Nefes Yayınları’nı kurdu.

Orman Fakültesi Fikir Kulübü Yönetim Kurulu ve son dönem Devrimci Gençlik Federasyonu (DEV-GENÇ) Genel Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 12 Mart sonrası Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKPC) ve DEV-GENÇ davalarından yargılandı. Devrimci İşçi Birliği ve Kazdağı Orman İşçileri Sendikası’nda yöneticilik yaptı. 1974 affıyla cezaevinden çıktı. Bir süre Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin (TSİP) Zeytinburnu İlçe Başkanlığı’nı yürüttü.

İlk kitabı Kafa Tutan Günler’in ardından 1990’ların ortalarında Alevi – Bektaşi araştırmalarına yöneldi. Alevilik-Bektaşilik Terimleri Sözlüğü, Enel Hak, Dört Kapı Kırk Makam, Alevi Felsefesi, İnsan Tanrı, Alevilik ve Aydınlanma, Alevilere Saldırılar, Alevilik Eğitimi Ders Notları, Anadolu Aleviliği, Şamanizm Terimleri Sözlüğü , Zerdüştlük Terimleri Sözlüğü, Şeyh Bedreddin ve Vâridât, Kızılbaşlıkta Üç Firar-Üç Terk, Ezidiler gibi onlarca kitap yazdı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir